Kocatepe Mah. Hatay Sok. Osman Remzi Bey Apt. 8-34 Çankaya, Kızılay Ankara
+903124171615
bilgi@avencamp.com

Mavi Yolculuk

Akdeniz Yaz Gençlik Kampı - Mavi Yolculuklar

Created with Sketch.

Mavi Yolculuk

Mavi Yolculuk veya Mavi Tur birlikte eğlence seferleri için kullanılan bir terimdir Türk Rivierası üzerine, Türkiye boyunca güneybatı sahilinde Ege ve Akdeniz kıyılarında gerçekleştirilir.

Mavi Yolculuk - Mavi Tur - Mavi Yolculuk Tatili - Tekne Turu
Mavi Yolculuk – Mavi Tur – Mavi Yolculuk Tatili – Tekne Turu

Tekne gezisi, katılımcıların ikonik yerel guletleri ile antik şehirlere, limanlara, mezarlara, türbelere ve çok sayıda küçük koyda, yemyeşil ormanlarda ve ülkeyi süsleyen sakin akarsulardaki samimi plajlara bir hafta sürecek bir yolculuğun keyfini çıkarmasına olanak tanır

Karya Yolculuğu, bazı uluslararası kaynaklar tarafından, Karia terimine atıfta bulunarak kullanılan, daha az bilinen bir eşanlamlıdır – Türkiye’nin güneybatısındaki bu bölgeye antik çağda Karia deniyordu.

Türkiye’nin turizm sektöründe kullanılan Mavi yolculuk terimi köken olarak ilk defa Türk edebiyatında bir kitap başlığı şeklinde Azra Erhat ile kullanıldı.

Türk edebiyatının bu gibi diğer bir yazarı yani; Cevat Şakir Kabaağaçlı (namı diğer Halikarnas Balıkçısı 1925’te Bodrum’a sürgün edilmişti. Yazar; gulet adı verilen yerel sünger dalgıçlarının yelkenlileri ile arkadaşlarıyla gezmeye başladı. Yazar; yerel kültürden ve doğal güzelliklerden derinden etkilenmiş ve ilham almıştır. Bu geziler “Mavi Yolculuklar” olarak tanındı.

Diğer yazar Sabahattin Eyüboğlu, ailesi ve arkadaşları ile birlikte Mavi Yolculuklara Azra Erhat gibi katıldı. 1950’lerde ve 1960’larda “Yeni Ufuklar” edebiyat incelemesi, Mavi Yolculuğun tanıtılmasına ve yaygınlaşmasına katkıda bulundu ve o zamandan beri yolculuğun romantik tasvirlerini sunan Türkçe ve Almanca sayısız rehber kitap yayınlandı.

Mavi Yolculuk; yerel ekonominin önemli bir bölümünü destekleyen popüler haliyle ulusal ve uluslararası çapta fenomen haline geldi ve Bodrum’u dönüştürmekten sorumlu olarak görüldü.

Uykulu bir balıkçı köyünden küresel bir tatil beldesine ve Turkuaz Sahili’nin popülerleştiren bir belde oldu Bodrum.

Türk şair Bedri Rahmi Eyuboğlu, Türkiye’nin pitoresk sahil şeridinde yelken açmanın cezbedici gücünü “asla anlatılmamış, yazılmamış, asla tasvir edilmemiş bir peri masalı” olarak tanımlamıştı. Buna Mavi Yolculuk adını verdi ve bugüne kadar Akdeniz’in en çekici ülkelerinden birinde en çekici kaçışlardan biri olmaya devam ediyor.

mavi-yolculuk-mavi-tur- yüzme

Mavi yolculuğa çıkmak için dünyada Türkiye’den daha iyi sadece birkaç yer sayabilirsiniz.

Üç tarafı denizlerle çevrili ülke, Ege ve Akdeniz’in bitmeyen turkuaz mavisinin gündüzleri tadını çıkarmak, geceleri ise yıldızların altında uyumak için mükemmel bir yerdir. Her şeyin mümkün olduğu bir deneyim ama kendi masalını anlatmak, yazmak ve tasvir etmek yolcunun elinde.

Mavi Yolculuğa çıkmak, tatilinizi Türkiye’de geçirmenin en iyi yoludur – bu bozulmamış sahil şeridinin huzuru ve sükûneti, burayı deniz severler için Akdeniz’i mücevheri kılar.

Burada doğanın ve tarihin ihtişamında rahatlaya bilir ve mükemmel şekilde tadını çıkarabilirsiniz.

Gulet gezintisi, çiftler, arkadaşlar ve aileler için veya tek kişi kullanımıyla bütün bir tekneyi kiralamak isteyen gruplar için idealdir.

yerleri ziyaret etmekten, huzur içinde yaşamaya, su sporlarında muhteşem eğlenceye ve sokaklarda dolaşmaya mavi yolculuk bulunmaz bir deneyimdir.

Masmavi denizlerde, rüzgarla yarışmak, Ege ve Akdeniz’in serin sularını yüzünüzde hissetmek ve yelkenlerinizi rüzgarla doldurmak, dalgalarla rekabet etmek bir mavi yolculuktur.

Mavi yolculuk aynı zamanda motorlu yatlarla seyahat etmek, Fethiye, Göcek ve Marmaris’in eşsiz koylarında gecenin sessizliğini, ışıldayan ayını, Mavinin ve yeşilin çeşitli tonlarının nakışlar gibi iç içe geçmiş halini görmek ve huzura kavuşmaktır.

Mavi Yolcuklarda demir atılan bir koy

Bu mavi turlarla sterseniz yüzlerce yıl geriye gidip mitolojiyi antik Alanlarda yeniden yaşayın. Eğer bunlar hayaliniz ise mavi yolculuk tam size göre bir fırsattır.

Size sıcak, samimi ve özel bir konukseverlik sağlayan bu turlarda yelken açmak, kendi masalınızı yazmanıza olanak tanır.

Doğa yürüyüşlerini ve tarihi tercih ediyorsanız ve gün boyu güneşin tadını çıkarmak yerine dolaşmak istiyorsanız, demir attığımız koylarda yürüyerek dolaşın.

Bu kıyılarda eski Roma limanlarının kalıntılarını, yeni doğan kaplumbağaların yumurtadan çıkmasını, korumalı plajları ve otantik Türk sahil kasabalarının dar sokaklarını keşfedebilirsiniz.

Hediyelik eşya, yerel Türk kahvesi ve taze balıklar için mola vererek alışveriş yapmanız da mümkün.

Dalış meraklıları için Mavi Yolculuk da özellikle ilgi çekicidir. Dalış alanları kısıtlı olsa da, bazı su altı kalıntılarını ve  rengarenk balıkları mavi bir fonda görebilirsiniz.

Mavi Yolculuk gezileri, bu muhteşem bölgenin turizm endüstrisinin hem sırrı hem de temelini oluşturuyor. Her zevke ve imkana uygun bu kadar geniş seçenek yelpazesi ile gerçekten yazmaya hazır bir peri masalı sunuyor…

mavi yolculuk için programlarımıza göz atabilr ve istediğiniz takdirde kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz. Mavi Yolculuk Turları

Tags: , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir