Kocatepe Mah. Hatay Sok. Osman Remzi Bey Apt. 8-34 Çankaya, Kızılay Ankara
+903124171615
bilgi@avencamp.com

Mavi Yolculuk

Akdeniz Yaz Gençlik Kampı - Mavi Yolculuklar

Created with Sketch.

Mavi Yolculuk

Mavi Yolculuk veya Mavi Tur birlikte eğlence seferleri için kullanılan bir terimdir. Türk Rivierası üzerinde, Türkiye boyunca güneybatı sahilinde Ege ve Akdeniz kıyılarında gerçekleştirilir.

Mavi Yolculuk - Mavi Tur - Mavi Yolculuk Tatili - Tekne Turu
Mavi Yolculuk – Mavi Tur – Mavi Yolculuk Tatili – Tekne Turu

Tekne gezisi, katılımcıların ikonik yerel guletleri ile antik şehirlere, limanlara, mezarlara, türbelere ve çok sayıda küçük koyda, yemyeşil ormanlarda ve ülkeyi süsleyen sakin akarsulardaki samimi plajlara bir hafta sürecek bir yolculuğun keyfini çıkarmasına olanak tanır

Karya Yolculuğu, bazı uluslararası kaynaklar tarafından, Karia terimine atıfta bulunarak kullanılan, daha az bilinen bir eş anlamlı bir sözdür. Türkiye’nin güneybatısındaki bu bölgeye antik çağda Karia denirdi.

Mavi Yolculuk terimi

Türkiye’nin turizm sektöründe kullanılan Mavi yolculuk terimi köken olarak ilk defa Türk edebiyatında bir kitap başlığı şeklinde Azra Erhat tarafından kullanıldı.

Türk edebiyatının bu gibi diğer bir yazarı yani; Cevat Şakir Kabaağaçlı (namı diğer Halikarnas Balıkçısı 1925’te Bodrum’a sürgün edilmişti. Yazar; gulet adı verilen yerel sünger dalgıçlarının yelkenlileri ile arkadaşlarıyla gezmeye başladı. Yazar; yerel kültürden ve doğal güzelliklerden derinden etkilenmiş ve ilham almıştır. Bu geziler “Mavi Yolculuklar” olarak tanındı.

Güney Ege koylarında mavi yolcuklar
Güney Ege koyları

Diğer yazar Sabahattin Eyüboğlu oldu. Azra Erhat gibi O da ailesi ve arkadaşları ile birlikte Mavi Yolculuklara katıldı. 1950’lerde ve 1960’larda “Yeni Ufuklar” edebiyat incelemesi, Mavi Yolculuğun tanıtılmasına ve yaygınlaşmasına katkı sağladı. O zamandan beri yolculuğun romantik tasvirlerini sunan Türkçe ve Almanca sayısız rehber kitap yayını oldu.

Mavi Yolculuk; yerel ekonominin önemli bir bölümünü destekleyen popüler haliyle ulusal ve uluslararası çapta fenomen haline geldi. Hatta bu olgu Bodrum’u dönüştürmekten sorumlu olarak görülmüştür.

Uykulu bir balıkçı köyünden küresel bir tatil beldesine ve Turkuaz Sahili’nin popülerleştiren bir belde oldu Bodrum.

Türk şair Bedri Rahmi Eyuboğlu, Türkiye’nin pitoresk sahil şeridinde yelken açmanın cezbedici gücünü “asla anlatılmamış, yazılmamış, asla tasvir edilmemiş bir peri masalı” olarak tanımlamıştı. Buna Mavi Yolculuk adını verdi ve bugüne kadar Akdeniz’in en çekici ülkelerinden birinde en çekici kaçışlardan biri olmaya devam ediyor.

Mavi yolculuk ve mavi turlar, Göcek Fethiye Marmaris koyları
mavi-yolculuk-mavi-tur- yüzme

Mavi turlar içinde neler var?

Mavi yolculuğa çıkmak için dünyada Türkiye’den daha iyi sadece birkaç yer sayabilirsiniz.

Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye, Ege ve Akdeniz’in bitmeyen turkuaz mavisine sahip. Gündüzleri tadını çıkarmak, geceleri ise yıldızların altında uyumak için mükemmel bir yer. Her şeyin mümkün olduğu bir deneyim ama kendi masalını anlatmak, yazmak, tasvir etmek yolcunun elinde.

Mavi Yolculuğa çıkmak, tatilinizi Türkiye’de geçirmenin en iyi yoludur. Bu bozulmamış sahil şeridinin huzuru ve sükûneti, burayı deniz severler için Akdeniz’i mücevheri kılar.

Burada doğanın ve tarihin ihtişamında rahatlaya bilir ve mükemmel şekilde tadını çıkarabilirsiniz.

Gulet gezintisi, çiftler, arkadaşlar ve aileler için veya tek kişi kullanımı için uygundur. Bütün bir tekneyi kiralamak isteyen gruplar için idealdir.

Tarih, deniz, spor, eğlence, huzur, sağlık

Tarihi yerleri ziyaret etmekten, huzur içinde yaşamaya, su sporları ile muhteşem eğlenceye ve sokaklarda dolaşma. Hepsi mavi yolculuk yapanlar için bulunmaz bir aktivitelerdir.

Masmavi denizlerde, rüzgarla yarışmak, Ege ve Akdeniz’in serin sularını yüzünüzde hissetmek ve yelkenlerinizi rüzgarla doldurmak, dalgalarla rekabet etmek bir mavi yolculuktur.

Mavi yolculuk aynı zamanda motorlu yatlarla seyahat etmek. Fethiye, Göcek ve Marmaris’in eşsiz koylarında gecenin sessizliğini, ışıldayan ayını, Mavinin ve yeşilin çeşitli tonlarının nakışlar gibi iç içe geçmiş halini görmek ve huzura kavuşmaktır.

Tekne Turları
Mavi Yolcuklarda demir atılan bir koy

Bu mavi turlarla isterseniz yüzlerce yıl geriye gidip mitolojiyi antik Alanlarda yeniden yaşayın. Eğer bunlar hayaliniz ise mavi yolculuk tam size göre bir fırsattır.

Size sıcak, samimi ve özel bir konukseverlik sağlayan bu turlarda yelken açmak, kendi masalınızı yazdırır.

Doğa yürüyüşlerini ve tarihi seviyorsanız; güneşin tadını çıkarmak yerine dolaşmak istiyorsanız, demir attığımız koylarda yürüyerek dolaşın.

Bu kıyılarda eski Roma limanlarının kalıntılarını, yeni doğan kaplumbağaların yumurtadan çıkmasını, korumalı plajları ve otantik Türk sahil kasabalarının dar sokaklarını keşfedebilirsiniz.

Hediyelik eşya, yerel Türk kahvesi ve taze balıklar için mola vererek alışveriş yapmanız da mümkün.

Dalış meraklıları için Mavi Yolculuk da özellikle ilgi çekicidir. Dalış alanları kısıtlı olsa da, bazı su altı kalıntılarını ve  rengarenk balıkları mavi bir fonda görebilirsiniz.

Mavi yolculuk - mavi tur - Göcek Fethiye Marmaris koyları - tekne turları
İsteğe bağlı tüplü dalış imkanı

Mavi turlar sizi bekliyor

Uygun fiyatlarla elde edeceğiniz Mavi Yolculuk gezileri, bu muhteşem bölgenin turizm endüstrisinin sırrı ver temelidir. Her zevke ve imkana uygun bu kadar geniş seçenek yelpazesi gerçekten yaşamaya değer peri masalıdır.

Mavi yolculuk için programlarımıza göz atabilir ve istediğiniz takdirde kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz. Mavi Yolculuk Turları

Bu sitede yazılmış mavi yolculuklar ve kamp gezileri için diğer makalelerimize göz atabilirsiniz. blog.avencamp.com

Yurt dışı turlarımız için Otobüsle Avrupa Turları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

Aven Camp ile Mavi Yolculuk fiyat – tekne – tarih – program bilgisi için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Tel ve Whattsapp: 05424181615

Tags: , , , , , , , , , , , , , , ,

2 cevap

  1. Haydi Avrupa'ya dedi ki:

    Aven Camp Avrupa Turları da düzenliyor. Bu konuda yazılmış gerçek bir deneyim yorum yazısı, herkese tavsiye ederiz.
    https://hayatveseyahat.com/otobusle-avrupa-turu/

  2. Aven Camp dedi ki:

    Haydi Avrupa’ya Otobüsle Avrupa Turları dışında kamp turları ile ilgili blog yazılarını da takip edebilirsiniz.
    https://blog.avencamp.com/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir